Głosomania – informacje ogólne

Głosomania jest moją pasją od 8 lat. Zachwyciła mnie możliwość panowania nad narządem głosu w tak konkretny sposób jaki dała mi technika SLS ( speach level singing). Przez te 8 lat poznałam jeszcze inne techniki śpiewu i mowy ale dla mnie one uzupełniają możliwości tej pierwszej.

Z obserwacji uczniów, dzięki którym buduję swoje doświadczenie pedagogiczne, mogę stwierdzić, że głównym powodem złej emisji głosu (poza kilkoma innymi) jest niestabilność krtani, a dokładniej mówiąc jej ciągłe podnoszenie w wyniku którego nasz głos jest „podduszany”.

Ponieważ nie mamy władzy namacalnej nad naszymi fałdami głosowymi tak jak np. nad palcami,praca trenera wokalnego polega na tym, aby dobrał ćwiczenia składające się z połączenia liter, które w bardzo konkretny sposób wpływają na pracę naszych mięśni. Trener słuchając jakości wykonania poszczególnych sylab i liter przez ucznia informuje go, które były poprawne i prosi delikwenta o zapamiętanie Jego odczucia mięśniowego. To daje możliwość samokontroli poza lekcjami. Spółgłoska „g” w połączeniu z samogłoskami „o” i „u” oraz z dobraną do tego odpowiednią skalą dźwiękową daje znakomitą możliwość zapanowania nad ciągle podnoszącą się w górę krtanią. Mówienie i śpiewanie na podniesionej krtani skutkuje szybka męczliwością głosu, częstymi chrypkami, niemożliwością wydobycia wyższych dźwięków, nosowością głosu a nawet utrzymującą się stale bolesnością krtani. Ta ostatnia dotyczy nauczycieli szkolnych.

Praca z głosem to nic innego jak fitness wybranej części mięśni. Doskonale wiemy, że bez systematycznego treningu wyczyny sportowe nie miałyby sensu – kończyły by się kontuzjami. Rzadko mamy taką świadomość „kontuzyjności” głosu. Działamy dopiero wtedy kiedy dotykamy patologi strun głosowych.

Czy wyobrażacie sobie chodzić non stop w butach, które Was obcierają?

Nie fundujcie tego swoim strunom i krtani jeśli głos jest Waszym sprzymierzeńcem w pracy czy hobby.


Zapraszam do współpracy a w sytuacji obecnej współpraca ta może zaistnieć również przy pomocy Skype. Wymagane są: cicha przestrzeń, wydajny internet i kamerka z mikrofonem. Terminy możliwe w trakcie całego dnia.

Więcej o prowadzonym przez mnie kursie można przeczytać TUTAJ.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza: