pop2a

Nowoczesne gry słowne

Na hasło “gry słowne” w naszych głowach z reguły pojawiają się Scrabble, może ewentualnie w wersji Travel (których oczywiście nie negujemy) 🤓🔠
W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy polecić jednak kilka innych gier ze świata planszówkowego 🎲, które rozwijają kompetencje językowe 👅, poszerzają słownictwo 🇵🇱 i pobudzają wyobraźnię 🧠. Niejednokrotnie wymagają budowania nieoczywistych związków i skojarzeń, co ma zdecydowanie pozytywny wpływ na kreatywność 💡. Ze względu na konieczność szybkiego reagowania dodatkowo uczą refleksu, skupienia i koncentracji 🧐. No i przy tym wszystkim – ładnie wyglądają!

🧶 Tagi – szybka i dynamiczna gra od wydawnictwa REBEL.pl 5 kategorii w rzędach, 4 litery w kolumnach i 20 kul o różnej punktacji na skrzyżowaniach. To widzą uczestnicy na planszy przed rozpoczęciem gry. A potem zaczyna się ostra jazda. Gracze kolejno, w zaledwie 15-sekundowych seriach, wymyślają słowa w kombinacji litera+kategoria i zgarniają odpowiednie kule! Kto wygra zacięty bój o bycie Mistrzem Tagów?

🧶 Na końcu języka i Na końcu języka 2 – dwa tytuły od Nasza Księgarnia – gry, które zachwycają prostotą, „mobilnością” i tym, jakie emocje budzą podczas rozgrywki. Gracze kolejno wykładają przed siebie karty, aż nie pojawi się na nich jednakowy symbol. Wtedy następuje „wojna” – kto pierwszy poda hasło z kategorii bądź na literę widniejącą na karcie przeciwnika – wygrywa!

🧶 Knit Wit – piękna i starannie wykonana gra pełna szpulek i kolorowych sznurków prosto od wydawnictwa Cube – Factory of Ideas, w której zadaniem graczy jest znalezienie wspólnej kategorii dla określanych w trakcie rozgrywki konkretnych wyrazów. Liczy się szybkość, oryginalność i umiejętność argumentowania, ponieważ hasła nie mogą się powtarzać, a pozostali gracze mogą zakwestionować nasze wybory.

🧶 Tik tak bum – rodzinna gra słowna od Piatnik Polska niezwykle atrakcyjna ze względu na obecność tykającej bomby. Zadaniem gracza, który otrzymał bombę jest jak najszybsze znalezienie słowa zawierającego wylosowane litery i przekazanie wybuchowego przedmiotu dalej! Wydawnictwo przygotowało także prostszą wersję dla najmłodszych – Tik Tak Bum Junior.

🧶 Jednym Słowem – wydawnictwo Rebel i kolejna gra słowna oparta na skojarzeniach, ale zdecydowanie wyjątkowa – bo kooperacyjna! Wśród graczy za każdym razem jedna osoba nie widzi karty z pięcioma słowami i losowo wybiera jeden numer. Pozostali mają za zadanie podać skojarzenia z danym słowem, tak by naprowadzić zgadującego na właściwy trop. Skojarzenia nie mogą się jednak powtarzać, co znacząco utrudnia zadanie i podnosi poprzeczkę.