Cykl - Popkultura w służbie edukacji(2)

Gry planszowe a matematyka

Dzisiaj raz jeszcze przyjrzymy się grom planszowym. Tym razem jednak z perspektywy umiejętności matematycznych ??

Ten post w żaden sposób nie jest sponsorowany, ale to, że polecamy w nim aż trzy tytuły od wydawnictwa Nasza Księgarnia – gry, nie jest przypadkiem. Sekcja odpowiedzialna w tej firmie za gry planszowe wykonuje fenomenalną robotę, sprowadzając na nasz rynek praktycznie same perełki ??. Z czystym sumieniem szczerze polecamy większość ich produktów! ?

Właściwie w dzisiejszym poście oprócz tego, że chcemy się z Wami podzielić trzema kolejnymi wartymi uwagi grami, zapraszamy Was także do obserwacji ?️‍♀️, jak fenomenalnie Dzieciaki zachowują się podczas grania. Samodzielna nauka radzenia sobie z trudnościami ?, obmyślanie strategii ? i jej adaptacji i oczywiście mierzenie się z porażką (my nigdy specjalnie się nie podkładamy) – niejednokrotnie, patrząc na zmianę jaka zachodzi w samoświadomości Dzieci, jesteśmy zdumieni, bo oto niejednokrotnie od naburmuszonej miny ? i płaczu przechodzimy do wiary w siebie i dumy z własnych osiągnięć ?. Jest to naprawdę coś cudownego ?!

Czy wy też macie takie obserwacje? A może Wasza taktyka na grę z Dzieciakami jest nieco inna od naszej? ?

Teraz już konkretnie o grach:
? Zeus to jedna z najbardziej lubianych gier czwarto- i piątoklasistów. Niby nic trudnego: dodawanie w zakresie 1️⃣0️⃣0️⃣, zaokrąglanie, zamiana cyfr miejscami. Ale jak to zrobić, by Zeus był w moim posiadaniu, kiedy wartość Olimpu osiągnie lub przekroczy 100 już takie banalne nie jest. Mnóstwo zabawy i „nauki” przy okazji ??

? Mrówki, ach te emocje związane z grami czasu rzeczywistego (to typ gier, w których wszyscy gramy w tym samym czasie). Nie ma czasu, już trzeba wskazać kartę, a tu trzeba jeszcze przetworzyć tyle informacji. To jedna z tych pozycji, którą serdecznie rekomendujemy dla młodszych Dzieci. Właściwie znowu sprowadza się to jedynie do dodawania w zakresie 100, ale stresor w postaci tego, że trzeba to zrobić szybciej niż inni gracze, bardzo fajnie wpływa na szlifowanie tej umiejętności ???

? Lisek Urwisek – na koniec niezbyt oczywista gra w zestawieniu gier matematycznych. Dlatego, że to gra czysto dedukcyjna. Wspólnie wszyscy gracze muszą dojść do tego, który z lisków to ten urwisek ??? Gry kooperacyjne szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku tych Dzieci, które mają problem z przegrywaniem. Co ważne, zarówno ta, jak i dwie wcześniejsze propozycje nie są grami banalnymi, a co za tym idzie – nam dorosłym też dadzą mnóstwo frajdy!