Każdy z nas posiada mechanizmy samoregulacyjne, które pomagają w utrzymywaniu wewnętrznej równowagi organizmu, stabilizowaniu go, regeneracji, zdrowiu. W codziennym zabieganiu często o tym zapominamy i przestajemy korzystać ze swoich zasobów. Użyjmy własnych mocy do samopomocy! Nie czekajmy aż dojdziemy do ściany – pamiętajmy: Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Od listopada do marca w naszej strefie klimatycznej trwa okres, w którym dni są krótsze, jest mniej światła słonecznego, jest zimno, wilgotno i ponuro. Częściej chorujemy, zaziębiamy się, szczególnie warto zadbać o swoją odporność. Wiele osób ma obniżony nastrój, poddaje się chandrze.

W ramach Fabryki Endorfin odbędą się dwa cykle 10 cotygodniowych, dwugodzinnych spotkań (od listopada 2024 do marca 2025 r.; środy godz. 18:30-20:30), w ramach których uczestnicy będą brać udział w aktywnościach z różnych obszarów, których praktykowanie daje siłę, uwalnia od stresu, rozwija kreatywność, zachęca i inspiruje do aktywnej postawy w dbaniu o swoją kondycję psychiczną i fizyczną.

Spotkania poprowadzą specjaliści: psycholog, fizjoterapeuta, arteterapeuta, muzyk. Będziemy wykonywać prace plastyczne (aktywność manualna, ekspresja z wykorzystaniem różnych technik/tworzyw, fotografia), śpiewać (etnoterapia, emisja głosu, właściwe oddychanie), ruszać się (elementy tańca i pantomimy, odprężenie ciała/relaks), rozmawiać i snuć refleksje (na podstawie kwestionariuszy psychologicznych będziemy przeprowadzać autodiagnozę np. asertywność, gotowość na zmiany, prokrastynacja, rezyliencja i poznawać sposoby na pomaganie sobie).

Stworzymy atmosferę łączącą pracę z odpoczynkiem, powagę z humorem, naukę z zabawą – tak, aby uczestnicy z każdego spotkania wychodzili odprężeni i pełni inspiracji.

Uczestnicy deklarują się na udział w całym cyklu dziesięciu spotkań – wszak jedna tabletka witaminy nie uzupełni jej braku w organizmie, potrzebna jest dłuższa kuracja, regularne łykanie specyfiku!

Tworzymy grupę zamkniętą dla komfortu kuracjuszy.
Liczba miejsc ograniczona – maks. 16 osób

Adresat: dorośli, młodzież
Forma i wymiar czasowy: warsztaty, 2 cykle x 10 spotkań x 2 godz.
Prowadzący: Anna Kucharska-Zygmunt, Violetta Szopa-Tomczyk, Małgorzata Pióro oraz gościnnie Ewa Kucharska, Agnieszka Kierat-Stadnik i Michał Matuszewski

Koszt obu cykli 10 000 zł


Agnieszka Kierat Stadnik – artysta plastyk, grafik, nauczyciel – z wykształcenia, doświadczenia, powołania 😀 (więcej www.Agiarte.pl)

Serdecznie zapraszam na spotkania wyzwalające kreatywność oparte na mediach plastycznych – przy akompaniamencie muzyki pozwolą uczestnikom zajrzeć głębiej w siebie, pobyć tu i teraz, pozostawiając perfekcjonizm i szkolne zasady „ładniości” za drzwiami. Poeksperymentujemy z przypadkiem przy pomocy różnych technik plastycznych, wybudzimy swoją wyobraźnię, przełamiemy bariery twórcze, a wszystko to atmosferze luzu i zabawy.

Ewa Kucharska – fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego, pracuje w Maltańskim Centrum Pomocy Dzieciom i ich Rodzinom.  Terapeuta metody NDT-Bobath, terapii Integracji Sensorycznej, hipoterapii i terapii w wodzie metodą Halliwick, instruktor rekreacji ruchowej. Pasjonuje się w pracy jak i w czasie wolnym różnymi formami ruchu, uprawia rekreacyjnie:  jazdę na rowerze, nartach zjazdowych, biegowych, ski-toury, pływa wpław i pod żaglami (jak ją ktoś zaprosi na łódkę :-), chodzi po górach. Lubi tańczyć (w czasach studenckich trenowała rock and roll akrobatyczny i tańczyła w zespole tańca współczesnego), w niedalekiej przeszłości należała do zespołu pantomimy, uczestniczka kursów i warsztatów związanych z ruchem i tańcem.

Zapraszam na zajęcia ruchowe, na których będzie można poczuć swoje ciało w niecodzienny sposób. Poprzez zabawę, elementy pantomimy, indywidualnie i w grupie, powygłupiamy się, pośmiejemy i wyprodukujemy masę endorfin. Nie wymagana jest super kondycja czy siła, raczej trochę zapału, ciekawości i….wyobraźni.

Michał Matuszewski – jestem pedagogiem, terapeutą, wokalistą, pianistą i akordeonistą. Pochodzę z Myczkowa, małej bieszczadzkiej wsi. Od dziecka fascynowała mnie muzyka etniczna różnych kultur, szczególnie Łemków i Bojków. Posiadam nieprzeciętną barwę głosu męskiego o kolorycie żeńskim. Pragnę popularyzować muzykę etniczną w niekonwencjonalny, nietuzinkowy sposób.

Integracja, spokój, radość, równowaga – o nie zadbamy w przestrzeni etnoterapii, w której klimat Cię wprowadzę… Dowiesz się co to etnooddech, etnorytmika. Pieśni bojkowskie, łemkowskie, romskie… – interpretujemy, improwizujemy: ZAPRASZAM!

Małgorzata Pióro:

Poczuj siebie…swoją wartość i znaczenie tego, co  już w Tobie jest czyli talenty, szacunek do siebie, zaufanie do skuteczności swojego działania i wartościowych wyborów na swojej drodze! Zapraszam – na pracę i zabawę z obrazem, by odkryć, może odświeżyć to, co jest w nas od zawsze!!!  Utrwalaniem chwili i tego co w nas piękne, niespodziewane na sesji fotograficznej! Specyfiką warsztatu jest m.in. praca na autorskich zestawach fotografii „Metafora Głębi”.

Aleksander Tomczyk:

Zapraszam na zabawy muzyczne w duchu Gordonowskim, czyli tak, jak małe dzieci poznają język ojczysty. Od prostych pojedynczych dźwięków po wspólne emocje wyrażane wspólnym śpiewem. Rytm i harmonia – dźwiękowy masaż układu nerwowego 😉

Anna Kucharska-Zygmunt:

Na spotkaniach ze mną będziemy rozmawiać i snuć refleksje o tym, co nas buduje. Przeprowadzimy inwentaryzację naszych zasobów J  Wyciągniemy na wierzch i postawimy sobie przed oczy te przekonania, które sprzyjają naszemu rozwojowi i zdrowiu. Zadumamy się i pośmiejemy – zapraszam – już się nie mogę doczekać naszych spotkań w Fabryce Endorfin!

Viola Szopa-Tomczyk

Nauka… oddychania! Podstawy dobrej emisji głosu. Ćwiczenia oddechowe potrzebne do dobrej fonacji, a nade wszystko improwizacja w głosach i zabawa dźwiękiem dla tych, co nigdy tego jeszcze nie robili i tych, co już tego doświadczyli.