Oferta dla grona pedagogicznego i rodziców jest realizowana w formie 10 trzygodzinnych warsztatów psychologicznych (40 godzin dydaktycznych). Program ma na celu zwiększenie umiejętności wychowawczych beneficjentów oraz budowanie postaw wychowawczych, które poprzez prawdziwą więź z podopiecznymi zachęcałyby ich do współpracy
i zapobiegały lub minimalizowały wystąpienie zachowań problemowych/ryzykownych dzieci młodzieży.
Program został oceniony jako spełniający standardy poziomu II.
Poziom II – program DOBRA PRAKTYKA DOBRA PRAKTYKA to program odpowiednio wysoko oceniony we wszystkich kategoriach przez niezależnych recenzentów. Jego ostateczny kształt powstał w wyniku starannie prowadzonej ewaluacji formatywnej lub też jest to program posiadający ewaluację wyników, jednak pewne mankamenty badań nie pozwalają recenzentom przyznać programowi oceny kwalifikującej go na poziom III.
Program spełnia niżej wymienione warunki:
- opiera się na uznanych koncepcjach teoretycznych odnoszących się do problematyki zachowań problemowych,
- wykorzystuje skuteczne strategie profilaktyczne,
- jest skonstruowany zgodnie z zasadami logicznego modelu,
- legitymuje się ewaluacją procesu,
- legitymuje się ewaluacją formatywną służącą podniesieniu jakości programu lub ewaluacją wyników, która dotyczyła zmian w zakresie czynników pośredniczących (celów szczegółowych), a nie samych zmian zachowania (celu głównego programu) lub była przeprowadzona bezpośrednio po zakończeniu oddziaływań, albo też nie spełnia innych standardów metodologicznych, co nie pozwala na przyznanie oceny na poziomie III.
Część I jest modułem bazowym, podstawowym. Ukończenie tej części jest warunkiem uczestniczenia w części II lub III.
Część II uczy budowania relacji między dziećmi (rodzeństwem) Tematyka zajęć obejmuje: naukę radzenia sobie z trudnymi uczuciami dzieci (np. zazdrością między rodzeństwem) i sposobów interwencji w sytuacjach kłótni i konfliktów między dziećmi. Rodzice doskonalą umiejętności wzbudzania ducha współpracy zamiast rywalizacji, unikania porównywania rodzeństwa.
Część III jest skierowana do rodziców i wychowawców nastolatków Zajęcia poszerzają wiedzę rodziców w zakresie etapów rozwoju emocjonalno-społecznego nastolatka oraz potrzeb i problemów wieku dorastania (m.in. potrzeba akceptacji i decydowania o sobie). Rodzice dowiadują się, jak towarzyszyć nastolatkowi w kryzysie adolescencyjnym, jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym młodzieży. Uczestnicząc w programie rodzice / wychowawcy dowiadują się i uczą, jak wykorzystywać w rodzicielskiej/wychowawczej praktyce własne możliwości, których wcześniej nie dostrzegali. Proces ten często wymaga od uczestników warsztatów wewnętrznego przeżycia treści zajęć oraz otwarcia się na inne osoby w grupie.